
| Parameter | Value |
|---|---|
| Quiescent Current | 60 µA |
| Output Current | 600 mA |
| Dropout Voltage | 100 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Load Regulation | 50 mV |
| Line Regulation | 0.03 %/V |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Max Input Voltage | 7 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 806
Distributors
pcbx
Unit Price$0.05395
Ext.Price$0.05395
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.05395 | $0.05395 |
| 10 | $0.04817 | $0.48170 |
| 50 | $0.04301 | $2.15050 |
| 100 | $0.03811 | $3.81100 |
| 500 | $0.03376 | $16.88000 |
| 1000 | $0.03087 | $30.87000 |
| 3000 | $0.02822 | $84.66000 |
| 5000 | $0.02666 | $133.30000 |
